KWP: Wakacyjne podróże, dla małych i dużych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak przygotować się do wakacyjnych podróży? Co warto sprawdzić przed wyjazdem? Jak zapewnić komfort wszystkim podróżującym? O czym pamiętać by bezpiecznie dotrzeć do celu? Kilka informacji i porad na wakacje.

Wakacje kojarzą się z wypoczynkiem, zabawą, dobrze spędzonym czasem i relaksem. Wyjazdy, te dalsze i zupełnie bliskie są nieodłącznym elementem letnich dni. Na drogach zwiększa się ruch co niesie ze sobą zagrożenia.

Miesiące ciepłe - czerwiec, lipiec i sierpień to czas, gdy na drogach naszego województwa zdarza się więcej wypadków. Paradoksalnie, to piękna słoneczna pogoda, dobre warunki atmosferyczne i sucha nawierzchnia dają kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa. Właśnie podczas takich ciepłych, wakacyjnych dni dochodzi do większej ilości zdarzeń na drogach.

W zeszłym roku w trakcie wakacji na drogach Warmii i Mazur doszlo do 353 wypadków (o 28 więcej niż rok wcześniej o tej samen porze), w których zginęło 27 osób (38 w 2013 roku), a 467 osób zostało rannych (w 2013 roku takich osób było 422).

Policjanci drogówki przygotowani do sezonu.

Policjanci drogówki są doskonale przygotowani do sezonu wakacyjnego. Dla nich to nie czas wypoczynku, ale wytężonej pracy. Wszystko po to, by na drogach naszego regionu było bezpiecznie, by każdy dotarł bezpiecznie do celu, by z wakacji na Warmii i Mazurach przywiózł tylko dobre wspomnienia.

Działania drogówki „ Bezpieczne wakacje” to już tradycja. Od 29 czerwca do 31.08.2015 roku czyli przez całe lato policjanci w białych czapkach będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach województwa. Policjanci w radiowozach oznakowanych, nieoznakowanych z wideorejestratorami oraz na motocyklach będą zwracać uwagę na zachowania kierowców i wszystkich innych uczestników ruchu. Szczególnie pochylą się nad bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego- pieszych, rowerzystów, motorowerzystów. To szczególna grupa użytkowników dróg, a poprawa ich bezpieczeństwa to jeden z priorytetów policjantów. Ponadto funkcjonariusze będą kontrolować stan trzeźwości, będą także sprawdzać wszelkie sygnały o pijanych za kierownicą. Trzeźwość w ruchu drogowym warunkuje bezpieczeństwo. Dotyczy to nie tylko kierowców, niebezpieczeństwo na siebie i innych mogą sprowadzić także nietrzeźwi piesi. Policjanci będą zwracać także uwagę na przekroczenia prędkości- skutecznie zdyscyplinują wszystkich tych, którzy będą zbytnio się śpieszyć. Funkcjonariusze zwrócą uwagę na to, jak piesi wywiązują się z obowiązku używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmroku.

Policjanci pomogą, ale by te wakacje były naprawdę bezpieczne każdy powinien dołożyć swoją cegiełkę.

Co zrobić by bezpiecznie podróżować?

1. Dobre przygotowanie do podróży to już połowa sukcesu

Planując podróż przygotujmy się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Pamiętajmy też o takim rozmieszczeniu bagaży w aucie, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację by nie tracić nerwów podczas jazdy. Do auta trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego. Prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie zapominajmy o dzieciach. Każdy rodzic najlepiej wie, czym lubi się zająć jego pociecha. Przygotujmy książeczki, mazaki ze ścieralnymi tabliczkami, bajki do słuchania – dla tych młodszych. Dobrze sprawdzą się także gry w telefonach lub tabletach. Dzieci skutecznie potrafią rozproszyć naszą uwagę- jeśli nie będą się nudzić w podróży, to nam- kierowcom i pasażerom także będzie to na rękę.

2. Zadbaj o auto

Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów.

Przed podróżą sprawdźmy ogólny stan pojazdu zwracając uwagę na:

-opony: warto zmienić je na opony letnie, wykonane z innej mieszanki niż te zimowe. Opony letnie znacznie lepiej sprawdzają się przy wyższych temperaturach i powodują lepszą przyczepność pojazdu. Odpowiednie ciśnienie w oponach także wpływa na dobrą przyczepność, ponadto wpływa na spalanie i zużycie opon podczas jazdy.

-płyny: napełniamy spryskiwacze (warto mieć w bagażniku zapas tego płynu). Brak płynu w spryskiwaczach w znaczny sposób utrudnia jazdę. To samo dotyczy płynów eksploatacyjnych: hamulcowego i płynu w chłodnicy. Każdy z pojemników ma zaznaczony poziom, wskazujący ich stan.

-wycieraczki: dobre, niezużyte ogumienienie wycieraczek pozwala na właściwe zbieranie wody podczas deszczowych dni.

- oświetlenie pojazdu oraz klakson: przed każdą podróżą sprawdźmy czy działają wszystkie światła zewnętrzne. Warto mieć w aucie zestaw zapasowych żarówek, które mogą się przydać podczas dłuższych podróży. Mając w aucie zapas nie będziemy martwić się, gdzie dokonać zakupu żarówki na wymianę. Klakson musi być sprawny, o nieprzeraźliwym dźwięku.

- olej: sprawdzamy poziom oleju przy niewłączonym, zimnym silniku. W razie potrzeby należy go uzupełnić. Warto także zaobserwować czy olej nie wycieka z pojazdu. W przypadku gdy na miejscu postojowym zauważymy plamy oleju i upewnimy się, że olej wycieka z naszego auta należy zgłosić się do mechanika. Wyciek oleju może grozić uszkodzeniem silnika.

- co trzeba i co warto mieć w aucie: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy (elementy obowiązkowe), apteczkę do udzielania pierwszej pomocy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową, latarkę.

3. … i już w podróży

Podczas podróży nie wolno zignorować obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci.

Dbaj o życie, zapnij pas !

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa dotyczy tak kierowców jak i pasażerów. Ten najtańszy i jeden ze skuteczniejszych środków na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy często jest traktowany lekceważąco. Trzeba uświadomić sobie, że w interesie wszystkich podróżujących autem jest zapięcie pasów bezpieczeństwa. Pamiętajmy też, że zapięte pasy bezpieczeństwa „ uzbrajają” poduszkę powietrzną w samochodzie, dając nam gwarancję jej odpowiedniego działania podczas zderzenia.

Podczas kontroli drogowej za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa pasażerowie mogą dostać mandat, kierowca - mandat i punkty.

Zgodnie z prawem nieużywanie pasów bezpieczeństwa w pojeździe może zakończyć się mandatem- kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 złotych, będzie go też to kosztowało 2 punkty. Pasażerowie odpowiadają za siebie, a obowiązkiem kierowcy jest im przypomnieć o obowiązku zapięcia pasów. Jeśli mimo to zignorują jego przypomnienia to w momencie kontroli drogowej policjant może także na nich nałożyć mandat, co więcej wtedy i kierowca będzie mógł zostać ukarany za nieprawidłowe przewożenie pasażerów- 100 złotych i 4 punkty. Bardziej dolegliwa kara czeka tych, którzy w nieprawidłowy sposób będą przewozić dzieci- taka sytuacja może zakończyć się mandatem w wysokości 150 złotych, a konto kierowcy zasili 6 punktów.

Odstępstwa od reguły

W ustawie Prawo o ruchu drogowym wymienione są osoby, które zwolnione są z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa. Zgodnie z przepisami obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

1) osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;

2) kobiety o widocznej ciąży;

3) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;

4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

6a) żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;

7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;

10) dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3;

11) dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z późn. zm.6).

Najmłodsi pasażerowie na pokładzie.

Odpowiedni sposób przewożenia dzieci wpływa znacząco na poprawę ich bezpieczeństwa w przypadku zdarzenia drogowego. Ponadto uczy dzieci odpowiedzialnego i właściwego korzystania z pasów bezpieczeństwa, kształtując ich świadomość.

Niedopuszczalne jest przewożenie dzieci bez fotelików, na kolanach innych pasażerów czy niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa.

Za nieodpowiedni sposób przewożenia dzieci kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami.

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 15 maja 2015 roku dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci zgodnym z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

Ustawodawca wymienia kategorie aut, w których obowiązują przepisy dotyczące przewożenia dzieci. Są to:

- samochody osobowe- mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy ( kat. M)

- samochody ciężarowe (dostawcze) lub ciężarowo – osobowe- zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t., lub samochody specjalne nie przekraczające  wskazanej masy ( kat. N1)

- samochody ciężarowe- zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków  o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t  ( kat. N2- masa całkowita pow. 3,5 t. do 12 t., a kat. N3 – przekracza 12 t.)

Foteliki bezpieczeństwa dla dzieci oraz inne urządzenia  muszą być instalowane w pojeździe zgodnie z zleceniami producenta, wskazującymi , w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane. Warto zaznaczyć, że wykroczenie stanowi także przewożenie dziecka w foteliku nieprawidłowo zainstalowanym.

Pas bezpieczeństwa wystarczy, gdy…

Przepisy zezwalają na  przewożenie w  autach osobowych, ciężarowo- osobowych, ciężarowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci mających co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa w przypadku, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia  przytrzymującego.

Ponadto przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych oraz  dostawczych, czy ciężarowo- osobowych na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

Odstępstwa od reguły.

Dzieci, które przewożone są taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej/ gminnej bądź też posiadające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci  nie muszą korzystać z tych urządzeń.

Zakazy.

Kierującemu pojazdem zabrania się  przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Zabrania się także przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojazdach kategorii M1,N1,N2 i N niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa lub w pasy bezpieczeństwa lub inne  urządzenia przytrzymujące dla dzieci. Zabronione jest także  przewożenie  na przednim siedzeniu auta dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

4. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

By wakacje były dla dzieci czasem wypoczynku i swobody, by kojarzyły się z beztroskim i bezpiecznym spędzaniem wolnych dni rodzice muszą pamiętać o bezpieczeństwie swoich pociech. Odpowiedni sposób przewożenia dzieci został omówiony wyżej. O tym jak zapewnić dziecku komfort podróżowania będzie wiedziała każda mama. Umilając dzieciom czas podczas długich tras pamiętajmy by mieć ze sobą także zestaw leków, które pomogą dzieciom uporać się z chorobą lokomocyjną, która często daje się we znaki małym pasażerom.

Uwaga!!!!!!

Nigdy, pod żadnym pozorem i nawet na najkrótszą chwilę nie można zostawiać małych dzieci w zamkniętym aucie, które stoi na słońcu.

Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do śmierci dziecka w okropnych męczarniach.

Dzieci na rowerze

Mali cykliści powinni być wyposażeni w kaski ochronne, kamizelki odblaskowe. To samo dotyczy dzieci przewożonych w specjalnych fotelikach zakładanych na rower rodzica. Wybierając fotelik trzeba zwrócić uwagę na jego oznaczenia- powinno posiadać atesty, certyfikaty. Warto także zwrócić uwagę na to z jakich elementów fotelik jest wykonany, czy jest odpowiednio wyprofilowany i wygodny. Sprawdźmy także, czy w trakcie przewożenia dziecko nie będzie miało możliwości włożenia nóg między szprychy koła roweru.

Dziecko w wieku do siedmiu lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę” – art. 33.2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym”

Pamiętajmy, że dzieci rozpiera energia. Swoimi nierozważnymi zachowaniami mogą sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo. Obowiązkiem rodzica jest zadbać by dziecko nie wbiegło na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy, by nie wjechało na jezdnię rowerem. W znacznej mierze to dorośli determinują bezpieczeństwo dzieci na drodze. Warto od najmłodszych lat wpajać dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym dając dzieciom własny przykład odpowiednich zachowań. Prawo o ruchu drogowym jasno stanowi, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

5. Zwierzęta w podróży.

Wybierając się na wakacje zabieramy ze sobą tych, których kochamy. Często w podróżach towarzyszą nam czworonożni przyjaciele. Wprawdzie prawo o ruchu drogowym nie reguluje sposobu przewożenia zwierząt, ale są pewne zasady, którymi należy się kierować. Przede wszystkim warto pamiętać, że zwierzak, choćby najmilszy i najukochańszy nie może rozpraszać uwagi kierowcy. Nie może więc swobodnie przemieszczać w aucie. Na rynku dostępne są specjalne transportery do przewożenia kotów czy mniejszych psów, szelki, czy też maty- takie urządzenia zapewnią bezpieczeństwo zwierzakom, a kierowcom komfort jazdy. Podczas dalszych podróży trzeba pamiętać o regularnych przerwach, by zwierzęta mogły wyhasać się, napić się wody, czy zjeść. Nigdy też nie można zostawić zwierzaka w zamkniętym aucie podczas upału. Postępując w taki sposób narażamy go na śmierć w męczarniach.

Kontrole autokarów.

29 czerwca w Olsztynie rusza punkt kontroli autokarów. Przez całe lato - do 31 sierpnia 2015 roku w Olsztynie na parkingu przy ul. Leonharda policjanci drogówki oraz funkcjonariusze ITD będą sprawdzać autokary.

PRZEZ CAŁY TYDZIEŃ W OKRESIE 06.30-08.30 KONTROLI AUTOKARÓW DOKONYWAĆ BĘDĄ POLICJANCI KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W OLSZTYNIE, A OD GODZ. 8.30 DO 11.00 (W DNI ROBOCZE) INSPEKTORZY INSPEKCJI TRANSPORTU DROGOWEGO W OLSZTYNIE.

Potrzebę skontrolowania autobusu poza wymienionymi godzinami można zgłaszać do:

- Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, tel. 997 lub 112,

- Inspekcji Transportu Drogowego w Olsztynie, tel. 89 533-46-16 lub mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WAŻNE!!!

Potrzebę skontrolowania autobusu można zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem i nie później niż 2 dni przed planowanym wyjazdem.

W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 997 lub 112 (z telefonu komórkowego)

Jednocześnie zwracamy się z prośbą, aby w czasie kontroli autobusu przed wyjazdem, obecny był jeden z opiekunów wycieczki lub przedstawiciel rodziców dzieci wyjeżdżających na wakacje.


 

WYKAZ TELEFONÓW DO POZOSTAŁYCH JEDNOSTEK POLICJI,

gdzie można zgłaszać potrzebę kontroli autobusów:

 

KMP Elbląg

Wydział Ruchu Drogowego

55 230 15 99 55 230 15 90

55 230 15 50

 

KPP Lidzbark Warmiński

89 767 72 00

KPP Bartoszyce

89 76 28 200

KPP Mrągowo

89 741 92 00

KPP Braniewo

55 244 02 00

KPP Nidzica

89 625 02 00

KPP Działdowo

23 698 02 00

KPP Nowe Miasto Lub.

56 474 42 00

KPP Ełk

87 621 82 00

KPP Olecko

87 520 72 00

KPP Giżycko

87 429 92 00

KPP Ostróda

89 642 72 64 lub 89 642 72 62

KPP Gołdap

87 615 54 00

KPP Pisz

87 425 42 00 lub 87 425 42 01

KPP Iława

89 640 72 00

KPP Szczytno

89 623 22 34

89 623 22 47

KPP Kętrzyn

89 752 92 00

KPP Węgorzewo

87 427 04 00

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339