Ogrzewanie domu gazem płynnym - czy i kiedy warto to zrobić?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W wielu miejscach w Polsce nie ma możliwości lub nieopłacalne jest wykonanie przyłącza do gazociągu miejskiego lub gminnego dla domu. Chcąc wykorzystać jednak ogrzewanie gazowe, można posłużyć się zbiornikiem z gazem płynnym, który można postawić na swojej działce.

 

Zalety gazu płynnego

Gaz płynny LPG ma podobną charakterystykę jak gaz ziemny, dlatego instalacje w obu przypadkach są takie same i można je stosować zamiennie. Jeśli właściciel domu ma w perspektywie czasu możliwość wykonania przyłącza gazowego dla swojej nieruchomości,
może w oczekiwaniu na to korzystać z gazu płynnego propanu, butanu lub mieszaniny obu tych gazów.

Zaletą gazu płynnego jest to, że jest nietoksyczny, co oznacza, że można go wykorzystywać nawet na terenach chronionych. Wyciek gazu płynnego nie spowoduje skażenia gruntów czy wody pitnej w studniach, jak w przypadku między innymi oleju opałowego. Skroplony gaz
płynny jest gazem o uniwersalnym zastosowaniu, nie tylko do ogrzewania domów i zapewnienia zasilania urządzeń do gotowania i przygotowania potraw. Warto podkreślić, że wykorzystywany jest on w rolnictwie, usługach, przemyśle oraz jako autogaz.

Dzięki temu, że LPG po wpływem niskiego ciśnienia i regularnej temperatury przechodzi ze stanu gazowego w stan ciekły, może być przechowywany w zbiornikach i butlach, co pozwala na jego transport i magazynowanie w wygodny sposób.

Jak ogrzewać dom gazem płynnym?

Dla zapewnienia stałego dostępu do gazu płynnego przy instalacji centralnego ogrzewania wykorzystującej to paliwo, zaleca się zastosowanie zewnętrznego zbiornika z gazem, ustawionego np. na działce w ogrodzie. Ogrzewanie domu gazem wymaga zawiązania umowy z dostawcą paliwa, np. z firmą AmeriGas, która nie tylko będzie stale dostarczała gaz LPG do klienta, ale również wydzierżawi bezpieczny, szczelny zbiornik i zajmie się jego serwisem.

Zbiornik z gazem skroplonym najlepiej, aby zawierał gaz propan, który przechodzi ze stanu ciekłego w lotny nawet w bardzo niskich temperaturach rzędu do -45 stopni Celsjusza, dlatego lepiej nadaje się niż butan do przechowywania na zewnątrz. Można go z powodzeniem stosować do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, bowiem gaz płynny w zbiorniku ulega odparowaniu i do domu przesyłany jest w fazie gazowej. Propan na pewno dopłynie do budynku ze zbiornika znajdującego się na dworze, nawet przy siarczystych mrozach.

Podobnie jak w przypadku ogrzewania domu gazem ziemnym, przy skroplonym gazie LPG wymagane jest zbudowanie odpowiedniej instalacji i właściwe obchodzenie się z nią. Najlepiej do montażu instalacji zbiornikowej wybrać profesjonalną firmę, która działa zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i polskim prawem.

Dowiedz się więcej: tutaj

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339