Na czym dokładnie polega koloryzacja farbą bez amoniaku?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dojrzałość wiekowa wymaga od nas, abyśmy nasze włosy poddali koloryzacji. Niestety siwe włosy nie wyglądają estetycznie i odbierają nam młodość wyglądu, którą chcemy zatrzymać na jak najdłużej. Regularne farbowanie doprowadza do zniszczenia włosów i ich osłabienia. To dlatego należy dobrze pielęgnować włosy po koloryzacji, ale też zaopatrzyć się w dobre farby, najlepiej te pozbawione amoniaku. Sprawdź, dlaczego warto wybrać właśnie ten produkt!

 

Wpływ farbowania na włosy

Zmiana koloru włosów może odbywać się przy pomocy różnych produktów. Jedne z nich działają długotrwale, a inne tylko tymczasowo. Czas utrzymywania się nowego koloru zależny jest od tego, w jakim stopniu farba ingeruje we włosy. Im wpływ ten jest intensywniejszy, tym farba jest dla włosów bardziej niebezpieczna. Wynika to z tego, że kolor jest długotrwały na tyle, na ile do wnętrza włosa dostanie się składników odpowiadających za zmianę dotychczasowego koloru.

Niestety farbowanie takie niszczy włosy i je osłabia. Czasami nawet jednorazowa koloryzacja trwałą farbą może znacznie osłabić kondycję włosa. Szczególnie, gdy włosy z natury są słabe lub zniszczone, ale też gdy z ciemnych chcesz uzyskać blond. Farby do rozjaśnienia zawierają bardzo dużo aktywnych utleniaczy, które mają negatywny wpływ na włosy, jednym z nich jest amoniak. Dlatego też warto wybierać produkty, które go nie zawierają, np. farby bez amoniaku Garnier.

 

Rola amoniaku w farbie do włosów

Jeżeli dana farba posiada w swoim składzie amoniak, pełni on w niej rolę nośnika koloru. Pozwala dostać się jej do wnętrza każdego pojedynczego włosa i tam pozostać, doprowadzając jednocześnie do zmiany odcienia fryzury. Odbywa się to poprzez rozpulchnienie pojedynczego kosmyka, odchylenie łusek i doprowadzenie w głąb pigmentu zmieniającego kolor. Żadna farba nie zmieni dotychczasowego koloru włosów bez takiego właśnie nośnika, jednak nie oznacza to, że tylko i wyłącznie amoniak umożliwia takie działanie. Na rynku kosmetyczne są także farby, które posiadają inny rodzaj takiego pośrednika, który również umożliwia zmianę koloru, jednak z bezpieczniejszym wpływem na włosy.


Zamiast amoniaku, czyli o bezpiecznych farbach do włosów

Amoniak to jeden z wielu możliwych składników, których rolą jest utrwalenie koloru. Nie oznacza jednak, że jedyny z możliwych. Otóż alternatywą dla niego jest monoetyloamina, a w skrócie MEA. Ma ona takie samo działanie, co amoniak, jednak wykazuje bezpieczny wpływ na skórę głowy i włosy. Dlatego właśnie warto wybierać te farby, które posiadają MEA. Zwłaszcza wtedy, gdy regularnie farbujesz włosy lub są one osłabione.


Zalety koloryzacji farbą bez amoniaku, ale z monoetyloaminą:

  • łagodny wpływ na skórę głowy, co wpływa na niezaburzenie procesów umożliwiających wzrost nowego i zdrowego włosa; dzięki temu możliwa jest nawet regularna i długotrwała zmiana koloru
  • brak podrażnień na skórze głowy, a także pojawiania się reakcji uczuleniowych czy alergii, bowiem MEA nie uczula, czego o amoniaku nie można powiedzieć
  • minimalna szkodliwość dla włosa, która wynika bardziej z częstej zmiany koloru niż samego składnika MEA
  • brak nieprzyjemnego zapachu, jaki jest charakterystyczny dla amoniaku
  • rzadsze przetłuszczanie się włosów, ale również mniej intensywne
  • MEA nie wnika w głąb organizmu, nie dostaje się do krwiobiegu tak jak amoniak
  • możliwość farbowania włosów farbą bez amoniaku przez kobiety w ciąży i karmiące piersią
  • farby bez amoniaku to doskonały produkt do koloryzacji półtrwałej, tzw. semi-permanent

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 marzec 2016 17:28