Jak wybrać atrakcyjną lokatę dla firmy?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gromadzenie środków dotyczy nie tylko naszych prywatnych oszczędności. Także i nadwyżki firmowego kapitału można ulokować w sposób, który zapewni bezpieczeństwo i pozwoli osiągnąć pewny zysk. Jaką więc lokatę wybrać, by wypracować duże odsetki?

Lokaty dla firm, podobnie jak lokaty dla klientów indywidualnych, działają na takich samych zasadach. Różnią się też oprocentowaniem, co pozwala uzyskać mniejsze lub większe zyski. Wysokość odsetek zawsze liczona jest w skali roku, a ich wypłaty można oczekiwać tylko wtedy, gdy lokata nie zostanie zerwana przed zakończeniem umowy.

Lokata ze zmiennym czy stałym oprocentowaniem?

Zastanawiając się nad lokatą, której można ulokować finansową nadwyżkę firmy, do wyboru są dwie zasadnicze opcje: lokata ze zmiennym oprocentowaniem oraz lokata ze stałym oprocentowaniem.

O ile w tym drugim przypadku w prosty i szybki sposób można wyliczyć wysokość wypracowanych zysków, tak w przypadku lokaty ze zmiennym oprocentowaniem nie jest to łatwe. Wynika to głównie z faktu, że oprocentowanie uzależnione jest nie tylko od wysokości stóp procentowych NBP, ale również od wysokości WIBOR o WIBID, które zmieniają się codziennie (banki biorą pod uwagę uśrednioną wartość na przykład z 3 ostatnich miesięcy).  

Atrakcyjność lokat o zmiennym oprocentowaniu zależna jest m.in. od sytuacji gospodarczej kraju. Jeśli dynamika wzrostu gospodarczego idzie w górę, a inflacja przyspiesza, zwykle spodziewane jest podniesienie stóp procentowych, wówczas warto rozważyć lokaty o oprocentowaniu zmiennym. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, warto wziąć pod uwagę lokaty dla firm z oprocentowaniem stałym.

Ważna wysokość oprocentowania

Jeśli decydujesz się na lokatę z oprocentowaniem stałym (takich ofert jest znacznie więcej w wachlarzu produktów bankowych), uwzględnij wysokość oprocentowania. Im wyższe, tym wyższych zysków możesz się spodziewać. Pamiętaj jednak, że oprocentowanie najczęściej podawane jest w skali roku. Pozwoli ci to oszacować wysokość wypracowanych odsetek.

Jeżeli zależy ci na wysokim oprocentowaniu, zwróć szczególną uwagę na lokaty dla firm dedykowane nowym klientom. Przykładowo, dostępna w ofercie Idea Banku Lokata Przedsiębiorcza daje aż 3,80% w skali roku - ale tylko nowym klientom. Firmy będące już klientami tego banku, w ramach Lokaty Przedsiębiorczej otrzymają oprocentowanie standardowe, czyli 2,80%.

Zwróć uwagę na elastyczność warunków

Decydując się na lokaty dla firm, sprawdź czy banki oferują elastyczne warunki, tj. ustalane indywidualnie z konkretnym przedsiębiorcą. Dzięki możliwości ich negocjowania, można uzyskać np. korzystniejsze oprocentowanie.

Nie wiesz jaką lokatę dla firm wybrać? Zaufaj rankingom

Wybór lokaty dla firmy nie powinien być decyzją podejmowaną "na szybko". Mimo że oprocentowanie bywa bardzo zbliżone, konkretne oferty zwykle różnią się detalami. Detalami, które mogą zaważyć na atrakcyjności lokaty.

Jeżeli nie masz pewności, jakie rozwiązanie jest najlepsze, skorzystaj z rankingów lokat bankowych dedykowanych przedsiębiorcom. Jeśli natomiast masz wybrany konkretny bank, a nie wiesz, na który produkt się zdecydować, skontaktuj się z doradcą. Specjalista pozna twoje potrzeby i oczekiwania, pomagając dobrać lokatę dostosowaną do wymagań.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339