Ubezpieczenie OC - nie lekceważ tylko sprawdź!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ilu z nas, kierowców, kupując ubezpieczenie OC, myśli tylko o tym, żeby jak najszybciej załatwić tę sprawę i mieć ją z głowy przez następne 12 miesięcy? Zapewne wielu. Taka postawa nie zawsze się jednak opłaca, ponieważ może skończyć się skorzystaniem z drogiej i nieopłacalnej oferty. Nie lekceważ więc ubezpieczenia OC i dla własnego dobra dowiedz się, jakie daje ono korzyści, ile kosztuje i jak je kupić najtaniej.

 

Doceń OC

Duża część kierowców jeździ z OC, bo „tak trzeba”. Rzeczywiście, istnieje prawny obowiązek posiadania ważnej polisy od odpowiedzialności cywilnej dla wszystkich właścicieli samochodów z polskimi tablicami rejestracyjnymi, którego nieprzestrzeganie grozi dotkliwą grzywną o maksymalnej wysokości ponad 3000 zł. Co więcej, kara finansowa za brak ważnego OC jest przyzwana automatycznie za każdy dzień zwłoki i nie wymaga interwencji policji. Po prostu system dysponujący bazą danych polskich aut wykrywa te bez aktualnego ubezpieczenia i wysyła informację do odpowiednich służb, które nakładają grzywnę na właściciela.

Oczywiście OC nie służy temu, żeby uchronić się przed karą – jego cel to zabezpieczenie kierowcy przed finansowani konsekwencjami obrażeń i szkód wyrządzonych przez niego innym kierowcom, pieszym, rowerzystom czy mieniu publicznemu bądź prywatnemu. Wyobraź sobie, że wracasz autem z pracy i ze zwykłej nieuwagi lub zmęczenia powodujesz stłuczkę, w wyniku której poważnie uszkodziłeś tylny zderzak i bagażnik samochodu stojącego przed Tobą na światłach. Pech chce, że jest to najnowsze, luksusowe BWM, którego koszt naprawy szacuje się na 25 000 zł. Jeżeli w tej sytuacji nie posiadasz aktualnego OC, musisz wyłożyć te pieniądze z własnej kieszeni. Jeśli je masz, nie stracisz ani grosza – za wszystko zapłaci ubezpieczyciel.

Porównuj

Cechą specyficzną OC jest to, że przy jego zakupie bierze się pod uwagę wyłącznie cenę – inne czynniki nie grają właściwie żadnej roli. Jeżeli więc chcesz znaleźć najtańszą polisę, porównaj wiele ofert. W jaki sposób? Po pierwsze, możesz wybrać się do agenta lub agencji ubezpieczeniowej skupiających różne oferty. Po drugie, możesz zajrzeć do internetowej porównywarki ubezpieczeń, gdzie również zebrano wiele ofert. Zanim kupisz OC, dowiedz się też, jakie są najważniejsze dodatki do OC i zorientuj się, czy wybrana je proponuje firma.

Oblicz, ile zapłacisz

Co wpływa na wysokość składki? Na stronie ubezpieczenie OC - najtaniej u agenta znajdziesz listę wielu elementów, które dotyczą w równym stopniu właściciela, jak i pojazdu – to od nich zależy cena obowiązkowej polisy. Nie da się zatem jej obliczyć, jeżeli nie poda się odpowiednich informacji. Można jednak przyjąć, że przeciętna wysokość rocznej składki dla 5-letniego samochodu typu hatchback z silnikiem benzynowym 1,6 l, którego właścicielem jest 40-letnia osoba ze zniżkami ubezpieczeniowymi rzędu 30-60%, kształtuje się na poziomie 300-800 zł.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339