Jak oszczędzać na lokatach bankowych – porady dla początkujących

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szukając sposobów na oszczędzanie, najczęściej decydujemy się na odkładane pieniędzy na lokacie bankowej. Tego typu produkty bankowe są chętnie wybierane z kilku powodów. Lokaty są bezpieczne, gdyż oferują je banki i posiadają gwarancje bankowe. Depozyty terminowe to także zysk, ponieważ lokaty są oprocentowane i można z nich uzyskać odsetki. Z tych powodów, większość z nas wybiera właśnie oszczędzanie w banku.

Powszechnie uważa się, że oszczędności w banku są bezpieczne. Wszystko za sprawą charakteru działalności polskich banków oraz gwarancji bankowych BFG. Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która zajmuje się ochroną depozytów bankowych. Chronione są wszystkie konta, rachunki i lokaty, na których zostało zdeponowane do 100 tys. zł euro w przeliczeniu na polskie złote. Oznacza to, że przy obecnym kursie euro, depozyty z saldem nieco ponad 400 tys. zł są gwarantowane przez BFG. W przypadku bankructwa banku, klient posiadający lokatę do takiej kwoty może ubiegać się o jej zwrot.

Lokaty bankowe posiadają oprocentowanie przez co można na nich zarabiać uzyskując odsetki od zdeponowanego kapitału. Obecnie przeciętne oprocentowanie lokat waha się pomiędzy 1,5 a 2 proc. – w zależności od terminu zapadalności. Najlepszy lokaty mogą zagwarantować nawet 4 proc. w skali roku – jednak są to z reguły depozyty krótkoterminowe, do 3 miesięcy.

Wybierając lokaty trzeba także zwrócić uwagę na to, że oprocentowanie lokat jest podawane w skali roku i nie uwzględnia podatku Belki – czyli daniny od wszelkich zysków kapitałowych. Podatek Belki wynosi 19% i jest potrącany przez bank przy wypłacie środków pieniężnych. Odsetki, które otrzymamy w ramach oszczędzanie na lokacie będą już opodatkowane.

Oprócz oprocentowania lokat, warto wspomnieć również o terminie zapadalności. Jest to okres na jaki wpłacamy oszczędności do banku. Przez ten czas nie można wycofać środków, chyba że pod warunkiem utraty naliczonych do tej pory odsetek. Należy o tym pamiętać zakładając lokatę, zwłaszcza jeśli spodziewamy się, że oszczędności mogą być nam potrzebne w najbliższym czasie.

Najszybszym sposobem na znalezienie najlepszej oferty jest sprawdzenie rankingu lokat - np. na stronie oszczednoscionline.pl/ranking-lokat. Jest to porównanie, które można znaleźć w Internecie. Zawiera najważniejsze informacje na temat ofert, czyli: wysokość oprocentowania, termin zapadalności oraz minimalną i maksymalną kwotę depozytu. Takie rankingi mogą bardzo usprawnić wybór oferty.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 listopad 2016 08:27