Kantory online tańsze od banków

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wymiana walut jeszcze nigdy nie była tak prosta. Dzięki funkcjonowaniu kantorów internetowych możemy kupować dolary, funty czy franki po bardzo atrakcyjnych cenach. Dlaczego e-kantory są tańsze od banków?

Kantory czy banki?

Obecnie Polacy mogą wymieniać waluty na 3 sposoby – poprzez tradycyjne kantory, banki i kantory internetowe. Jak wskazują badania statystyczne prowadzone przez agencję TNS, obecnie jedynie 20% osób wymienia walutę w banku. Reszta wybiera albo stacjonarne kantory, albo serwisy internetowe, które kuszą niskim spreadem i niewygórowanymi marżami. Kiedy powstały e-kantory i dlaczego stały się tak popularne?

 

Zmiany w prawie

Pierwsze kantory internetowe pojawiły się w Polsce w 2009 roku, jednak dopiero tzw. ustawa antyspreadowa uchwalona w 2011 roku spowodowała, że z ich usług zaczęła korzystać szeroka rzesza Polaków. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w dwóch zjawiskach. Przed wejściem w życie nowych przepisów, osoby korzystające z kredytów walutowych były zobligowane do kupowania franków szwajcarskich bezpośrednio w banku. Te z kolei narzucały bardzo wysokie spread, przez co raty kredytów były jeszcze wyższe. Dodatkowo wysoki kurs waluty helweckiej sprawiał, że frankowicze zaczęli szukać oszczędności.

 

Dlaczego e-kantory są tańsze?

Po wprowadzeniu ustawy antyspreadowej banki co prawda obniżyły wysokie marże, jednak ich oferta nie jest w stanie przebić e-kantorów, które oferują nawet 8% niższe koszty zakupu walut. Jak wypadają na tym tle kantory stacjonarne? One również doliczają dość wysokie marże, nawet w wysokości 3%. W przypadku tradycyjnych banków lub kantorów tradycyjnych musimy płacić za wysokie koszty obsługi, utrzymanie pracowników oraz oddziałów znajdujących się w centrum miasta. To wszystko generuje wysokie opłaty, które wliczane są w marże za wymianę walut. Właściciele kantorów online nie borykają się z takimi problemami, dlatego mogą zaoferować wyjątkowo korzystne ceny. A my nie musimy stać w kolejkach i tracić czas na dojazdy do stacjonarnej siedziby.

 

Poznaj korzyści

Wymiana walut online jest więc obecnie najkorzystniejszym rozwiązaniem, z którego korzysta zdecydowana większość osób decydujących się na zakup euro, franka czy dolara.Nie musimy nigdzie jeździć, pieniądze przelewane są na konto walutowe, a transakcji można dokonywać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Dodatkowo większość e-kantorów nie wymaga żadnych opłat za przelewy – przykładem takiego serwisu jest ergokantor.pl, będący jednym z najbardziej popularnych podmiotów tego typu na polskim rynku.

 

Sprawdź, ile oszczędzisz

Ile zatem możemy oszczędzić na wymianie walut online? Żeby zobaczyć rzeczywiste oszczędności, warto sprawdzić praktyczne kalkulatory zamieszczone na stronach internetowych e-kantorów. Intuicyjne narzędzia pozwalają precyzyjnie wyliczyć koszt zakupu konkretnej waluty i porównać go z ceną w banku. Posłużmy się prostym przykładem – chcąc kupić 1000 euro w banku Pekao S.A. musimy zapłacić 4586,70 zł (dane w II połowy listopada 2016 r.), a we wspomnianym e-kantorze – 4438,30 zł. Oszczędność w wysokości 148,40 zł mówi sama za siebie!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339