Czym nakarmić gości weselnych? Modne standardy cateringowe na weselach

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nie bez powodu jedzenie i orkiestrę uważa się za najważniejsze elementy wesela, które przesądzą, czy goście będą się dobrze bawili, czy też nie. W końcu to przy stole i na parkiecie spędzamy najwięcej czasu podczas przyjęcia weselnego. Warto zadbać o weselne menu, by uroczystość była przyjemna i dobrze wspominana. Podpowiadamy, jakie standardy cateringowe królują podczas polskich wesel.

Menu weselne - kiedy powinno się je ustalać i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Moment wyboru weselnego menu zależy przede wszystkim od tego, gdzie odbywać się będzie przyjęcie. Jeśli decydujemy się na restaurację bądź dom weselny, jadłospis ustalamy w porozumieniu z menadżerem lokalu, który proponuje nam różne, dostępne opcje. Jeśli tylko wynajmujemy salę (np. folwark czy świetlicę wiejską) i jedzenie organizujemy we własnym zakresie, warto podjąć współpracę ze sprawdzoną kucharką lub polecaną firmą cateringową. W każdym przypadku, menu wybieramy zwykle na około kilka tygodni do dwóch miesięcy przed datą przyjęcia weselnego. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na posiłki przygotowywane przez lokal, kucharkę czy firmę cateringową, powinniśmy ustalić w jakiej formie dania zostaną podane i - jeśli w zakres obowiązków dostawcy posiłków wchodzi również ich serwowanie, jak w przypadku restauracji czy domu weselnego - w jaki sposób i z jaką częstotliwością będą podawane. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne podawanie posiłków może zniechęcić gości do jedzenia. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wielu kelnerów będzie obsługiwało salę podczas przyjęcia i ilu przypadnie, na jaką ilość gości. Wbrew pozorom nie każde wesele musi odbywać się zgodnie ze schematem 4-5 ciepłych posiłków. Jeśli zabawa zaczyna się dość późno, lepiej zaserwować uroczystą kolację i podawać przekąski niż zaczynać klasycznym obiadem. Wybierając menu weselne, warto dopytać, co się w nim zawiera i jakie dodatkowe koszta będziemy musieli ponieść. A potrafi być ich całkiem sporo - od korkowego, poprzez serwowanie tortu czy nawet roznoszenie alkoholu. Po przyjęciach weselnych często zostaje mnóstwo jedzenia, dlatego - jeszcze przed imprezą - warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość zabrania nieskonsumowanych dań, zorganizowania z nich posiłków na poprawiny lub bieżącego obdarowywania gości, którzy opuszczają przyjęcie.

Menu weselne - ceny, z jakimi można się spotkać

Ceny weselnego menu potrafią być bardzo różnorodne. Wpływa na to fakt, jaki standard wybierzemy, ile porcji przypadnie na jednego gościa, czy alkohol, napoje, owoce, ciasta i słodkości zawarte są w cenie itd. Nie sposób wyłonić jednej, konkretnej ceny. Znane są natomiast widełki cenowe. W restauracji zapłacimy od 100 do nawet 350 zł za osobę, w firmie cateringowej od 100 do 200 zł za osobę, natomiast koszt zatrudnienia kucharki to zwykle od 50 do 100 zł za osobę. Przed wyborem odpowiedniej osoby lub firmy, warto przekalkulować sobie koszta całego przyjęcia i przeliczyć, która opcja - pod różnymi względami - okaże się dla nas najbardziej korzystna.

Najmodniejsze weselne jadłospisy

Na polskich weselach wciąż króluje tradycyjne menu z rosołem, flaczkami, żurkiem lub barszczem czerwonym, kotletem schabowym z ziemniakami, wiejskim stołem i płonącym prosięciem, jako atrakcją podczas przyjęcia. Z drugiej strony, wiele par decyduje się na jadłospisy inspirowane kuchniami całego świata - włoską, francuską, japońską, hiszpańską itd. Coraz częściej na weselach spotkać możemy specjalnie przygotowane stoły ze słodkościami czy barmanów rozlewających drinki, co bez wątpienia nawiązuje do weselnych przyjęć zza oceanu. Tak naprawdę wszystko zależy upodobań i preferencji pary młodej i jej gości. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wesele z menu tradycyjnym czy nowoczesnym, ważne jest, by wszystko zostało zrobione ze świeżych produktów. Więcej informacji na temat weselnego menu przeczytać można na stronie http://www.wesele.com.pl/porady/wesele_menu_weselne,30.html.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339