Kredyt w banku: jak obliczyć maksymalną wysokość raty?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Banki oferują kilka rodzajów zobowiązań, w zależności od wskazanego celu przeznaczenia otrzymanych środków. Zdolność kredytowa, czyli kwota, którą można otrzymać, jest zależna przede wszystkim od miesięcznego wynagrodzenia. Na jego podstawie oraz złożonych oświadczeń specjaliści wyliczają kwotę kredytu oraz szacują możliwość spłaty rat. Informacje bankowe to jedno, ale każdy klient powinien samodzielnie oszacować, ile pieniędzy jest w stanie miesięcznie przeznaczyć na spłatę zobowiązania. Jak to zrobić?

Dochody i wydatki – podstawa do obliczenia

Zanim zapadnie decyzja o szukaniu najkorzystniejszej oferty kredytowej, warto zastanowić się nad maksymalną miesięczną ratą. Jej wysokość określi różnica między dochodami oraz ponoszonymi wydatkami. Należy obliczyć ją na podstawie aktualnych kwot, bez zwiększania przychodów i pomniejszania kosztów. W założeniach warto przyjąć sytuację, w której spłata raty nie ma wpływu na obniżenie stopy życia. To oznacza, że nie będzie trzeba czynić oszczędności, ani ciąć kosztów po to, by wywiązać się z zobowiązania.

 

Rodzaje kredytów bankowych

W instytucji bankowej można otrzymać wsparcie finansowe na różne cele, z których najbardziej popularny jest kredyt hipoteczny – na zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego oraz karta kredytowa, która bardzo często niejako automatycznie jest przypisywana do konta. Na karcie znajduje się określona kwota i do jej wysokości można zaciągać zobowiązania, które należy spłacić w okresie niecałych dwóch miesięcy. Klienci potrzebujący gotówki na bieżące potrzeby mogą także złożyć wniosek o kredyt konsumpcyjny.

 

Pożyczki na umowy cywilnoprawne

Otrzymanie środków z banku wymaga przede wszystkim wskazania źródła dochodów – gwarancji spłaty. Dla przyszłych kredytobiorców, którzy nie są wiarygodni dla instytucji z różnych względów, przewidziane są inne rozwiązania. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule: Pożyczka na umowę cywilnoprawną. Procedury przyznania środków przez firmę pożyczkową są mniej skomplikowane niż w banku, skrócony jest również czas rozpatrywania wniosków. Warto jednak sprawdzić podmiot, który oferuje pożyczkę na korzystnych warunkach i dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem. Ranking najlepszych pożyczek opracowali specjaliści z ratkomat.pl.

 

Gdy brakuje gotówki na realizację marzeń lub na niespodziewane codzienne wydatki, można zwrócić się do banku w celu poprawienia bieżącej sytuacji finansowej. Dostępne są różne produkty bankowe w zależności od przeznaczenia środków. Obok instytucji finansowych najlepszą alternatywą dla konsumentów pozostają niezmiennie pożyczki na umowy cywilnoprawne.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339