Wydrukuj tę stronę

Botswana - magiczny ląd na południu Afryki.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Botswana jest krajem znajdującym się w południowej części kontynentu afrykańskiego, zwanego często potocznie Czarnym Lądem. Leży ona w głębi kontynentu, przez co należy do grupy państw śródlądowych - nieposiadających dostępu do morza. Otoczona jest przez cztery sąsiadujące narody: Namibię, Zambię, Zimbabwe, a także Republikę Południowej Afryki. Dla osób, które decydują się na odwiedzenie właśnie tego kontynentu, Botswana jest jednym z ciekawszych miejsc, do którego zdecydowanie warto się udać.

Dzika sawanna w głębi kontynentu

Republika Botswany położona jest w samym centrum suchej kotliny Kalahari, zajmującej ogromną powierzchnię. Miejsce to charakteryzuje się suchym klimatem zwrotnikowym, dla którego charakterystyczne jest występowanie stosunkowo niskich temperatur. W okresie letnim oscylują one w okolicach 25 stopni Celsjusza, natomiast zimy są zdecydowanie chłodniejsze (maksymalnie 12-15 stopni Celsjusza, zdarzają się nawet przymrozki). Z uwagi na taką, a nie inną sytuację pogodową, zarówno warunki wodne dotyczące występowania wód powierzchniowych, jak i warunki glebowe oraz szata roślinna Botswany określana jest jako uboga. W gruncie rzeczy niemal cały teren pokryty jest przez sawannę, a dominującymi formacjami roślinnymi są tutaj w dużej mierze trawy, z gdzieniegdzie spotykanymi wyjątkami w postaci akacji czy baobabów. Dla kontrastu należy jednak zauważyć, iż w porównaniu do flory, fauna Botswany jest jej kompletnym przeciwieństwem i zalicza się do bardzo urozmaiconych i bogatych pod względem liczebności. Można tutaj spotkać przede wszystkim słonie, szakale, wiele gatunków węży i jaszczurek, gazele, antylopy, krokodyle oraz hipopotamy. Mimo tego, że wyprawa do Botswany dla wielu jest wciąż czymś bardzo egzotycznym, być może również dlatego, że nie tak łatwo się do niej dostać, kraj ten może pochwalić się wysokim poziomem rozwoju infrastruktury turystycznej. Ekskluzywne hotele z wieloma udogodnieniami oraz najwyższe standardy obsługi sprawiają, że potencjał charakteryzujący to miejsce stale się zwiększa. Informacje o aktualnych wycieczkach dostępne są na stronie https://logostour.pl/kraje/botswana.

 

Prawdziwe safari w wersji turystycznej

Oferty biur podróży co do zorganizowanych wyjazdów dotyczących właśnie tego konkretnego kierunku są wyjątkowo atrakcyjne, gdyż stwarzają one okazję, aby zapoznać się również z innymi zakątkami rejonu południowej Afryki, tak naprawdę poruszając się pomiędzy Botswaną, Zimbabwe oraz RPA. W ciągu czternastodniowej eskapady dotrzemy w ogromną liczbę zachwycających i prawdziwie osobliwych miejsc, których nie znajdziemy w żadnej innej części świata. Przygoda rozpoczyna się w RPA (Johannesburg, Soweto), od zwiedzania miejsc pamięci, związanych z burzliwymi wydarzeniami z przeszłości. Następne udajemy się już do Botswany (Maun), przejeżdżając do delty Okawango, aby wyruszyć na afrykańskie safari i obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Kolejne przystanki na tej niesamowitej drodze to Rezerwat Moremi i Kasane oraz Park Narodowy Chobe, znany z największego skupiska żyjących w nim słoni. Po następnych próbach tropienia fauny wkraczamy do Zimbabwe (Victoria Falls) w celu podziwiania najpiękniejszej w Afryce wodnej kurtyny, czyli Wodospadów Wiktorii. Powrót do RPA zaczynamy od pobytu w jednym z najpiękniejszych miast na całym globie - Kapsztadzie, po czym udajemy się na wycieczkę, której celem jest Przylądek Dobrej Nadziei. Niezapomnianych wrażeń dostarczy zapewne wizyta w słynnym zagłębiu winiarskim. Końcowy etap podróży stanowi ponowna wizyta w stolicy w celu wypoczynku.

Ekscytująca podróż na południowy kraniec Afryki

Chcąc zaznać niepowtarzalnego klimatu dzikiej natury, jakim charakteryzuje się Afryka południowa, mamy także możliwość odwiedzenia jeszcze jednego kraju sąsiadującego z Botswaną, a mianowicie Namibii. Po dotarciu do namibijskiego miasta Windhoek i odwiedzeniu najciekawszych obiektów mieszczących się na jego terenie udajemy się do Parku Narodowego Namib-Naukluft, w którym znajdują się między innymi najwyższe wydmy świata. Następnie jedziemy do Swakopmund, zahaczając o portowe miasteczko Walvis Bay. Kolejny cel, do którego docieramy, to Park Narodowy Etosha, po wcześniejszym postoju na Szlaku Welwiczji, a także przejeździe przez dolinę zwaną krajobrazem księżycowym i wizycie w oazie Goanikontes. W końcu meldujemy się w Botswanie (Maun, Rezerwat Moremi, Kasane). W kraju Botswana atrakcje turystyczne są bardzo unikatowe, co oznacza, że w pobliżu delty Okawango czeka nas kilkudniowe safari. Następnie udajemy się do trzeciego już parku narodowego, jakim jest Park Narodowy Chobe, aby finalnie przenieść się do ostatniego już kraju - Zimbabwe. Tam zaliczamy wycieczkę do Wodospadów Wiktorii, w celu podziwiania przepięknych wodnych kaskad, które jednocześnie są ostatnim punktem przewidzianym w programie.

Po tak spędzonych dwóch tygodniach intensywnych podbojów na afrykańskich lądach powrót do szarej codzienności może okazać się nie lada wyzwaniem. Piękne i niespotykane w europejskim klimacie krajobrazy, dzikie zwierzęta i uczucie bezpośredniego obcowania z nieokiełznaną przyrodą sprawiają, że takiej podróży zdecydowanie nie da się niczym innym zastąpić.

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339
Ostatnio zmieniany czwartek, 08 sierpień 2019 21:29