Czy nowe przepisy emerytalne trafią przed Trybunał?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tysiące emerytów straciło prawo do przeliczenia swoich świadczeń. Kto nie złożył wniosku do końca 2012 r. nie będzie mógł skorzystać z możliwości podwyższenia emerytury - alarmuje "Rzeczpospolita".

 
Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich cały czas napływają skargi od emerytów, którym ZUS odmówił korzystnego przeliczenia świadczeń. Z szacunków RPO wynika, że emeryci stracili od kilku do kilkunastu złotych z powodu ostatniej nowelizacji przepisów. 
 
- Zmiana sposobu przeliczania emerytury powinna jednak zostać przeprowadzona z zachowaniem praw nabytych pod rządami poprzednich przepisów - zaznacza Lesław Nawacki, dyrektor zespołu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego w Biurze RPO. 
 
W ustawie, która podniosła wiek emerytalny do 67 lat, zapisano zmianę zasad obliczania świadczeń dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. i dostały wcześniejszą emeryturę obliczoną na podstawie starych zasad - kwoty bazowej oraz okresów składkowych i nieskładkowych. 
 
Te osoby po osiągnięciu wieku emerytalnego mogły zyskać nawet kilkaset złotych po złożeniu wniosku o obliczanie świadczenia na podstawie nowych zasad. Dokonuje się tego przez podzielenie składek zebranych na ich koncie emerytalnym w ZUS przez wskaźnik dalszego życia. Tymczasem ZUS przed obliczeniem emerytury osobie z nowego systemu najpierw potrąca z jej konta kwoty wypłaconego do tej pory świadczenia. Co właściwie wyklucza podniesienie emerytury. 
 
W wyniku zmiany przepisów możliwość skorzystania z korzystnego przeliczenia straciło kilka tysięcy emerytów. To ci, którzy przeszli na wcześniejsze emerytury przed 2009 r. i niedługo osiągną pełny wiek emerytalny. 
 
Nowelizacja została przeprowadzona po cichu i bez uzasadnienia. Emeryci nie mieli szans na złożenie wniosku. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się z prośbą o wyjaśnienie do ministerstwa pracy. Postępowanie w tej sprawie może skończyć się przed Trybunałem.
 
wp.pl

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339
Ostatnio zmieniany piątek, 15 marzec 2013 20:41