Przesilenie zimowe - Google zaprojektował Doodle z okazji pierwszego dnia zimy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O północy na stronie google.pl pojawił się doodle, który przypomina, że dziś przypada przesilenie zimowe. Rozpoczyna się zima, ale mamy jednak ważny powód do radości. Dzisiejszy dzień jest najkrótszym w roku - trwa siedem godzin i czterdzieści dwie minuty. Na 21 grudnia przypada bowiem przesilenie zimowe.

Jest to dzień, w którym "Słońce góruje w zenicie w najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej, na której może górować w zenicie". W praktyce oznacza to, że promienie słoneczne będą padać na Warszawę pod kątem zaledwie 14 stopni. Dla porównania w czerwcu, podczas przesilenia letniego, promienie padają pod kątem ok. 60 stopni.

Przesilenie zimowe oznacza początek długiej i zapewne mroźnej zimy daje też powody do radości - od dzisiaj dni będą coraz dłuższe.

Jako ciekawostkę trzeba podać, że najkrótszy dzień w roku na północy kraju potrwa krócej a na południu nieco dłużej. Interesującym faktem jest również to, że przesilenie zimowe a ogólnie pory roku nie istnieją wszędzie w naszym układzie słonecznym. Na Merkurym np. przesilenie zimowe (ani żadne inne) nie występuje - tam słońce "wisi" na horyzontem zawsze na tej samej wysokości.

Google postanowił jednak przedstawić "przesilenie zimowe" bez odwoływania się do astronomii. Zamiast tego na stronie Google.pl widzimy po prostu animowany szalik-rękawiczkę.

technologie.gazeta.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339