Ile zapłacimy za dom w Bartoszycach?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pomimo, że region bartoszycki obfitują w stosunkowo tanie domostwa, przeciętna cena domu w powiecie bartoszyckim wynosi 1 mln zł – tak wynika z danych portalu nieruchomości Oferty.net. Tak wysoka kwota wynika z obecności na rynku dużych, zabytkowych dworów z ogromnymi terenami parkowymi.

Najtańsze domy w powiecie – 79 tys. zł – należą do grupy domostw nie większych niż 150 m². Przed zamieszkaniem wymagają one generalnego remontu. Tylko najdroższa oferta (720 tys. zł) opisuje budynek odnowiony. Wszystkie domy z tej grupy to przedwojenne gospodarstwa wybudowane z cegły, z budynkami gospodarczymi zawartymi w cenie. Większość usytuowanych jest w okolicach Bisztynka. Średnia cena wynosi 248 tys. zł przy 1,9 tys. zł za metr kwadratowy.

Budynki o powierzchni od 151 m² do 200 m² stanowią największą grupę ofert na rynku wtórnym powiatu bartoszyckiego – według obliczeń portalu Oferty.net aż 40%. Mimo swej wielkości, grupa ta nie odznacza się wielką różnorodnością, bo prawie wszystkie propozycje sprzedaży dotyczą gospodarstw rolnych. Cechą różnicującą jest ich wiek: od przedwojennych aż do wybudowanych w 1999 roku. Nie znajdzie się tutaj zupełnie zrujnowanych gospodarstw – większość budynków tej kategorii jest zadbana i wymaga co najwyżej odświeżenia. Najdroższy dom, o rekordowej cenie 1,1 mln zł, charakteryzuje się wyjątkowo dużą działką: 24 hektary. Średnia stawka wynosi 428 tys. zł i 2,3 tys. zł za metr kwadratowy.

Wśród domostw o powierzchni od 201 m² do 300 m² nie znajdziemy już gospodarstw rolnych – wszystkie oferty dotyczą tu domów miejskich, zlokalizowanych w Bartoszycach lub w Sępopolu. Przeciętna cena w tej grupie wynosi 383 tys. zł, a stawka za metr kwadratowy – 1,8 tys. zł. Oznacza to, że domy w tej kategorii są w przeliczeniu na metr kwadratowy najtańsze w całym powiecie. Ich wadami może być wiek (najnowszy został wybudowany w 1960 roku), a rekompensują to sobie ciekawymi bryłami, charakterystycznymi dla regionu.

Najtańszy spośród gmachów o metrażu większym niż 301 m² kosztuje 280 tys. zł i oprócz części mieszkalnej posiada też strych zaadaptowany na warsztat stolarski. Jest to wyjątek; stawki za pozostałe domostwa nie schodzą poniżej 1,4 mln zł – wszystkie te propozycje sprzedaży opisują zabytkowe dwory lub zespoły pałacowo-parkowe. Po kupieniu takiej rezydencji stajemy się także właścicielami wielkiej połaci ziemi wraz z sadami, ogrodami, stawami i budynkami gospodarczymi. Najdroższa posiadłość wyceniona jest na 5 mln zł.
 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339