Jak pozyskuje się informacje do etykiet opon?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na etykietach dołączanych obowiązkowo do opon muszą znaleźć się informacje zgodne z unijnym wzorem dotyczące osiągów danego modelu ogumienia. W jaki sposób osiągi te są sprawdzane i kto dokonuje kontroli parametrów opony? 

Co składa się na etykietę opony?

Etykieta opony zawiera wszystkie najważniejsze informacje o parametrach ogumienia, które pozwalają na jego trafny wybór przez kierowcę. Jeśli nie jesteśmy w stanie odczytać etykiety opon albo nie chcemy tracić czasu na porównywanie opon pod kątem różnych osiągów, możemy wybrać odpowiednie ogumienie letnie, zimowe czy całoroczne do swojego pojazdu za pośrednictwem wygodnej aplikacji internetowej, która udostępniana jest przez serwis Oponeo.pl. Porównywarka opiera się z resztą nie tylko na etykietach opon i informacjach w nich zawartych, lecz także na testach opon dokonywanych przez ekspertów i konsumentów. 

Chcąc samodzielnie i właściwie zinterpretować etykietę na oponach, należy wiedzieć, co oznaczają poszczególne parametry zawarte w jej obrębie oraz jak odczytywać klasy osiągów ogumienia. Informacje na naklejkach mają w przejrzysty sposób przedstawiać cechy opony z wykorzystaniem klas od A do G, przy czym klasa A oznacza najwyższe osiągi, zaś klasa G najniższe. Na etykiecie znajdziemy informacje o:

  • efektywności energetycznej opony, czyli oporach toczenia,
  • przyczepności na mokrej nawierzchni,
  • poziomie generowanego hałasu.

Parametry opon są mierzone na podstawie przeprowadzanych testów. 

 

Testy opon konieczne

Każdy z parametrów określanych na etykietach umieszczanych na oponach musi zostać skrupulatnie wyliczony i sprawdzony przy użyciu odpowiedniej metody badawczej. W przypadku mierzenia oporów toczenia testy przeprowadzane są zgodnie regulaminem nr 117.02 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Samo przydzielenie klas efektywności energetycznej opony od A do G odbywa się zgodnie z dokumentem UE dotyczącym etykietowania ogumienia. Poziom hałasu toczenia opon oraz przyczepność na mokrej nawierzchni mierzone są również zgodnie z normami określonymi w dyrektywach unijnych. 

Warto podkreślić, że wszystkich producentów opon sprzedających swoje towary na rynku Unii Europejskiej obowiązują dokładnie takie same zasady ich testowania na potrzeby etykietowania. Opony mogą być testowane w odmiennych warunkach zewnętrznych, co nie powinno jednak mieć znaczącego wpływu na jakość informacji zamieszczonych na etykietach. 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339
Ostatnio zmieniany środa, 05 marzec 2014 21:36