Czy opłaca się wybierać zawsze najtańsze OC?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zapewne wiele słyszałeś o tanim ubezpieczeniu OC: na reklamy poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych bardzo łatwo się natknąć na każdym kroku. Czy jednak cena powinna być jedynym wyznacznikiem atrakcyjności oferty ubezpieczyciela w stosunku do ubezpieczenia obowiązkowego OC?

Kiedy ubezpieczenie OC jest najbardziej atrakcyjne?

Gdy mówimy o atrakcyjności ubezpieczeń OC, musimy mieć na myśli jedno kryterium wyboru – cenę. Polisa OC, która ma najniższą składkę faktycznie jest jednocześnie najlepszym wyborem. Nie ma w tym wypadku znaczenia zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela ani tzw. gwiazdki w umowach. Konieczność posiadania ubezpieczenia OC dla pojazdów mechanicznych jest regulowana prawnie, a ubezpieczyciele nie mają tutaj pola do żadnego manewru, walczą więc o klienta ceną.

W tym momencie warto rozprawić się z mitem najtańszych ubezpieczeń OC, widocznych w ofertach firm ubezpieczeniowych. Składka polisy OC liczona jest zawsze w oparciu o specjalny, różny dla poszczególnych TU algorytm, który uwzględnia informacje podawane w formularzu ankiety. Każda informacja o kierowcy i jego „historii jazdy” ma znaczenie dla końcowego wyniku i w zależności od danych statystycznych, może stanowić o zwyżce lub zniżce dla ostatecznej wartości polisy. Nietrudno zauważyć, że znalezienie dwóch kierowców o podobnej charakterystyce jest bardzo trudne – ilu znasz swoich równolatków jeżdżących takim samym pojazdem jak twój, posiadającym na koncie np. jedną stłuczkę, dodatkowo mieszkających w tej samej okolicy? Z tego typu względów nie ma najmniejszego sensu rekomendowania komukolwiek najtańszego ubezpieczenia OC w powiązaniu z konkretnym TU, przecież składka liczona jest indywidualnie, nikt (tym bardziej znajomy sąsiad, czy pan z reklamy w TV) nie jest w stanie przewidzieć, który z ubezpieczycieli na daną chwilę ma najniższą dla ciebie ofertę.

Znajdź i wybierz najtańsze OC

Szukającym najtańszego ubezpieczenia OC, z pomocą przychodzą kalkulatory ubezpieczeń. Istotne jest, by przy wyborze najtańszego OC mieć dostęp do ofert wszystkich ubezpieczycieli działających na polskim rynku. Możliwość weryfikacji cen ubezpieczeń OC i wybór najtańszej jest możliwy dzięki porównywarce ubezpieczeń okurka.pl, a co za tym idzie, z dużą dozą prawdopodobieństwa wybierzemy najbardziej atrakcyjną propozycję dla siebie.

Ustaliliśmy już, że ubezpieczenie OC powinno być najtańsze – od reguły istnieje jednak mały wyjątek. Do czynienia z nim mamy w przypadku, gdy decydujemy się na wybór rozwiązania pakietowego, łączącego warianty ubezpieczeń nieobowiązkowych z OC. W większości ofert ubezpieczycieli pakiety są premiowane zniżkami za zakup „hurtowy”, kupując więc nieco droższe OC, można dostać w lepszej cenie np. AC lub inne ubezpieczenie dodatkowe.
 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339
Ostatnio zmieniany czwartek, 06 marzec 2014 19:36