Jak odbywa się przekazanie samochodu zastępczego?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tylko nieliczni właściciele pojazdów zdają sobie sprawę z tego, iż w razie wypadku lub kolizji drogowej mogą ubiegać się o samochód zastępczy z ubezpieczenia OC sprawcy. Większość kierowców polega jednak na zakupionych we własnym zakresie pakietach assistance – dodawanych najczęściej do dobrowolnego ubezpieczenia autocasco AC. Procedury udostępniania pojazdu zastępczego w każdym z tych przypadków są nieco inne.

W razie ubiegania się o auto zastępcze z OC sprawcy możemy liczyć na zwrot kosztów wypożyczenia auta. Sprawy organizacyjne zaś spoczywają na nas. Natomiast przy assistance to ubezpieczyciel ustala wszystkie zasady – organizuje i udostępnia pojazd zastępczy stosownie do wykupionego wariantu ubezpieczenia (reguły są określone w dokumencie zwanym OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

 

Wykorzystanie OC sprawcy

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego. Postanowienie to uprawnia nas do rekompensaty finansowej z tytułu braku możliwości korzystania z uszkodzonego auta.

Rekompensata dotyczy zwrotu kosztów korzystania z auta zastępczego tej samej lub zbliżonej klasy – od momentu powstania szkody aż do jej likwidacji. Całość spraw związanych z wypożyczeniem auta w tym przypadku musimy załatwić we własnym zakresie, a następnie przedstawić ubezpieczycielowi, u którego sprawca wykupił OC, odpowiednie rachunki lub faktury potwierdzającej wykorzystanie usługi wynajmu.

 

Realizacja pakietu assistance

Mniej kłopotliwą procedurę proponują ubezpieczyciele, u których mamy wykupiony pakiet assistance. To oni od początku do końca organizują i udostępnią samochód zastępczy.
W zależności od wykupionego wariantu ubezpieczenia możemy liczyć na wynajęcie auta zastępczego na okres:

  • naprawy auta po wypadku lub kolizji,
  • do czasu odnalezienia skradzionego pojazdu lub wypłaty odszkodowania.

Niekiedy opcje rozszerzone assistance zapewniają także udostępnienie auta zastępczego
w sytuacji, gdy nasze auto ulegnie awarii i nie możemy kontynuować jazdy. Kierowca zazwyczaj sam decyduje o tym w jakiej formie życzy sobie zrealizować procedurę podstawienia lub odstawienia już nie potrzebnego samochodu zastępczego.

Przekazywane ubezpieczonym klientom samochody zastępcze pochodzą zwykle
z dostępnych na rynku wypożyczalni. Jeśli wypożyczalnia, która udostępnia samochód wyraża na to zgodę, możemy odstawić auto zastępcze w innym mieście, niż to, w którym wypożyczaliśmy. I tak, jeśli mieliśmy wypadek na wakacjach w Gdańsku i tam otrzymaliśmy samochód zastępczy, będziemy mogli oddać samochód, np. po powrocie do domu w oddziale wypożyczalni w Warszawie. Taka jednak możliwość nie jest zawsze dopuszczalna i zależy od warunków danej wypożyczalni – mówi Jacek Rink, Starszy Specjalista ds. Ubezpieczeń w AXA DIRECT.

Aby uniknąć nadużyć ze strony klientów, firmy ubezpieczeniowe dość często warunkują udostępnienie samochodu zastępczego wcześniejszym odholowaniem tego uszkodzonego.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339
Ostatnio zmieniany sobota, 08 marzec 2014 23:05