Jak testuje się opony?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zanim opony trafią do seryjnej produkcji i do klientów, muszą przejść wiele testów. Gdzie organizowane są takie testy i jakie parametry opon są podczas nich sprawdzane?

 

Tory testowe

 

Koncerny oponiarskie dysponują własnymi torami przeznaczonymi do testów ogumienia na mokrej lub suchej drodze. Tory testowe znajdują się w różnych miejscach na całym świecie. Michelin posiada centrum testowe opon w Almerii w Hiszpanii, zaś japońska Yokohama dysponuje Tire Test Centre of Asia w Tajlandii. Częstą praktyką jest przeprowadzanie testów opon zimowych w wysokich partiach gór lub w Skandynawii.

 

Jakie opony podlegają testom?

 

Testy opon realizowane są zarówno przez producentów, jak i różnego rodzaju organizacje motoryzacyjne oraz przez klientów. Producenci sprawdzają nowe ogumienie – zwykle specjalnie do tego celu przygotowane prototypy – a w późniejszym czasie również opony gotowe do wprowadzenia na rynek. Z kolei w testach organizowanych przez niezależne organizacje i wydawców pism motoryzacyjnych kontrolowane są parametry opon używanych. Najczęściej testy są przeprowadzane z wykorzystaniem opon, które cieszą się największą popularnością wśród klientów.

 

Podczas testów opon organizatorzy starają się wykluczyć wpływ błędów kierowców, obranej techniki hamowania czy odmiennej charakterystyki samochodu. Dzięki temu ich wyniki stają się bardziej wiarygodne. W trakcie testów sprawdzane są takie parametry opon jak:

 


  • hałas zewnętrzny i wewnętrzny,

  • długość drogi hamowania,

  • opory toczenia,

  • przyspieszenie na różnych nawierzchniach,

  • trakcja na śniegu i lodzie,

  • trwałość i wytrzymałość bieżnika.

 

Kierowca dokonujący testów ocenia również w sposób subiektywny uzyskany dzięki danym oponom komfort jazdy na danej nawierzchni.

 

Przy wyborze ogumienia do pojazdu warto sięgnąć po rzetelne, obiektywne informacje o poszczególnych modelach dostępnych na rynku. Ich źródłem będą testy przeprowadzane w warunkach drogowych i na kontrolowanych torach. Na przykład testy opon na stronie tirendo.pl bazują na wynikach uzyskanych przez znane organizacje motoryzacyjne. Wszystkie niezbędne dane znaleźć można m.in. w testach organizacji ADAC, niemieckiego automobilklubu, który na bieżąco sprawdza wprowadzane na rynek egzemplarze opon. 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339