KAZIUKI WILNIUKI - 2015

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

8 marca 2015r. (niedziela) godz. 16:00 XIX Kaziuki Wilniuki

Wystąpią:

Piwniczna Kapela Folklorystyczna z Bartoszyc

Każdy z członków zespołu to ludzie z wieloletnim doświadczeniem artystycznym

i estradowym. Dwóch, z ośmiu w składzie zespołu, ZBIGNIEW SAJEWIEC i EDWARD CHROSTEK, grało i tworzyło z wielkim powodzeniem w zespole piosenki kabaretowej „ORTALION 80” zaś KRZYSZTOF KOWALSKI, MAREK GAWERSKI

oraz KASIA SZNITOWSKA przez wiele lat koncertowali w kapeli podwórkowej „BARTY”.

W skład kapeli również wchodzą ANDRZEJ ŻUKOWSKI z zespołu „AQQ”,

ZBIGNIEW MACKIEWICZ oraz urocza wokalistka AGNIESZKA MAZUREK.

Gramy szeroko pojęty folklor (miejski, kresowy, żeglarski, country, piosenkę kabaretową, biesiadną oraz rozrywkową).

Nasza radość z występów udziela się publiczności i odwrotnie.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zespół Pieśni i Tańca „Zgoda” z Wilna

Polski Zespół Folkorystyczny „RUDOMIANKA“ z Rudomina na Wileńszczyźnie

Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego

Koncerty poprowadzą tradycyjnie znani gawędziarze wileńscy:

DOMINIK KUZINIEWICZ "WIŃCUK” I ANNA ADAMOWICZ "CIOTKA FRANUKOWA"

A także:

Jarmark Wileński z rękodziełem, palmami i ozdobami wielkanocnymi, sercami kaziukowymi, potrawami wileńskimi, malarstwem, wydawnictwami, rzeźbami i wszystkim innym co związane z Wilnem.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Związku Polaków Na Litwie „ZGODA”

 

ZTL „Zgoda” powstał w 1988 r. w podwileńskim osiedlu Rudamina jako wynik potrzeby poznania i promowania polskiego dziedzictwa folklorystycznego. Jego założycielem jest zagorzały entuzjasta polskiej kultury ludowej Henryk Kasperowicz, który dotychczas pełni funkcję kierownika i choreografa Zespołu.

Wieloletnia praca i zaangażowanie kierownictwa oraz członków nadało Zespołowi specyficzny charakter. W swoim repertuarze „Zgoda” posiada narodowe i regionalne tańce Polski, różne programy i obrazki sceniczne, prezentujące folklor ziemi wileńskiej - „Jarmark kaziukowy”, „Zabawy nad Wilią”. W roku 2009 Zespół opracował poemat Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” w weresji współczesnej. Premiera pierwszej polskiej rock opery na Litwie odbyła się podczas obchodów 20-lecia działalności artystycznej. Była też entuzjastycznie witana w Olsztynie, gdzie z okazji Święta Niepodległości była wystawiona w Filharmonii Olsztyńskiej.

W suitach łowickiej, opoczyńskiej, rzeszowskiej, sądeckiej, lubelskiej, spiskiej, kurpiowskiej i żywieckiej Zespół barwnie i żywo prezentuje piękno polskiego folkloru ludowego. Od wielu lat „Zgoda” pozostaje wierna pierwotnej idei - popularyzuje pieśni, tańce oraz melodie innych narodów, m. in. litewski folklor ludowy, folklor żydowski i białoruski. Na scenie Zespół wyróżnia nie tylko żywiołowość i wysoka technika taneczna, ale i bogactwo strojów ludowych.

„Zgoda” uczestniczyła w wielu wysokiej rangi imprezach i koncertach, występowała też na największych scenach stolicy i innych miast Litwy. Jego występy gorąco oklaskiwano w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Szwecji, Anglii, Węgrzech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Irlandii, Hiszpanii, Macedonii i Chorwacji.

Wielokrotnie reprezentowała Litwę na renomowanych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, jak również jest częstym uczestnikiem krajowych festiwali i przeglądów. Zespół niejednokrotnie wyróżniano na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach. Jest, m.in. laureatem I Festiwalu Kultury Kresowej (Mrągowo, Polska), laureatem I , III, VI Festiwali Kultury Polskiej (Wilno, Litwa), laureatem II, IV Festiwali Zespołów Folklorystycznych Krajów Nadbałtyckich (Elbląg, Polska). Na Międzynarodowym Turnieju Tańców Narodowych w Elblągu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Ludowych w Nordkoping’u (Szwecja) Zespół zdobył II miejsca. Na Międzynarodowym Festiwalu Krajów Europejskich (Recklinghausen, Niemcy), wśród 53 zespołów, „Zgoda” uplasowała się na II pozycji.

Zespół ma w swym dorobku olbrzymią liczbę nagród i odznaczeń. Uhonorowany został, m.in. wyróżnieniami Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury Republiki Litewskiej oraz Premiera Republiki Litewskiej. W 2009 roku ZTL „Zgoda” otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Z Zespołem współpracowali tacy wybitni choreografowie i znawcy kultury polskiej jak Czesław Kujawski, Janusz Chojecki, Anatol Kocyłowski, Sławomir Mazurkiewicz, Maria Wnęk, Norbert Poźniewski.

Już od kilku lat ZTL „Zgoda” cieszy się współpracą i przyjaźnią ze światowymi autorytetami folkloru ludowego – Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego oraz Litewskim Państwowym Zespołem Pieśni i Tańca „Lietuva”.

 

choreograf – Mirosław Wojtulewicz

chórmistrz – Iwona Bujnowska,

kierownik muzyczny – Romuald Piotrowski,

instruktorzy tańca – Greta Wiszniewiecka, Marta Swatkowska, .

prezes - Henryk Kasperowicz

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polski Zespół Folkorystyczny „RUDOMIANKA“

Rok założenia: 1999.

Repertuar: folklor różnych regionów Polski i Wileńszczyzny.

Kierownik: Wioleta Cereszka

 

 

Debiut zespołu „Rudomianka“ miał miejsce w r. 1999. w Rudominie. Zespół już ma na swym koncie ponad 500 koncertów na Wileńszczyżnie, w różnych miastach Litwy i Polski (m.in. w Kielcach, Koszalinie, na Ziemi Dolnośląskiej, w Warszawie, Licheniu, Poznaniu, Węgorzewie itd..) Na XXII Międzynarodowym Przeglądzie Widowisk Kolędniczych „Herody 2004“ „Rudomianka“ zdobyła I miejsce.

Pierwszą kierowniczką była Irena Alaszewicz, a od 2003 r. zespołem kieruje Wioleta Cereszka, zespół zdobył niemałe osiągnięcia w technice śpiewu, w stylach utworów oraz repertuarze. Kolektyw stale bierze udział w festiwalach, koncertach i świętach rejonowych (m.in. „Kwiatach Polskich w Niemenczynie, Dożynkach w Pikieliszkach, Zapustach, Nocy Świętojańskiej, Kiermaszu Kaziukowym itp.).

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zespół Tańca Ludowego „PERŁA WARMII” z Lidzbarskiego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

Zespół istnieje od jesieni 2008 roku. Prawie pięćdziesięcioosobową grupę taneczną i kapelę tworzą osoby z Lidzbarka Warmińskiego i okolic. Wykonują układy tańca ludowego pochodzące z terenu Warmii, a także z innych części Polski, m.in. Spisza, Kaszub, Kurpi, Biłgoraja. W repertuarze zespół posiada także tańce narodowe. Mimo krótkiego stażu, ma na koncie już 100 koncertów w całej Polsce i za granicą.

Niektóre występy "Perła Warmii":

• Sześć edycji festiwalu kultury wileńskiej - Kaziuki-Wilniuki organizowanych przez Lidzbarski Dom Kultury, na każdej edycji zespół prezentuje się podczas 5 koncertów w 5 miastach województwa – Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Kętrzyn, Olsztyn, Orneta (2009-2014 r.)

• Od powstania zespołu - Dożynki Powiatu Lidzbarskiego oraz inne dożynki gminne (m.in. w 2013 r. w Ornecie)

• Dożynki Wojewódzkie (2011 r.)

• Festiwal Balkan Folk Fest w Bułgarii (2010, 2011, 2014 r.)

• Reprezentacja województwa warmińsko-mazurskiego podczas Tygodnia Polskiego na Rowieńszczyźnie na Ukrainie

• koncerty dla Polonii w Wilnie i Rudominie

• Trasy koncertowe w partnerskim regionie Emsland w Niemczech (2012, 2013 r.)

• Dni Kaliningradu (2013 r.)

• Festiwal Zespołów Folklorystycznych w Ohrid w Macedonii (2013 r.)

• Ogólnopolska Studencka Akcja „Wytnij Hołubca” - Filharmonia Warmińsko-Mazurska (2013 r.)

• W 2014r. zespół zdobył III nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach (w kategorii zespołów stylizowanych).

• III miejsce w konkursie zespołów ludowych podczas Święta Chleba w Elblągu (2013 r.)

 

Kierownik: Jolanta Adamczyk

Instruktor tańca, choreograf: Bartosz Andrulewicz

Kierownik muzyczny: Łukasz Szymański


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339