• 05 październik 2015
  • 17148

Lotnisko przyspieszy rozwój Warmii i Mazur

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzięki funduszom europejskim w ciągu 11 lat region Warmii i Mazur zmienił się nie do poznania. Środki zostały zainwestowane zarówno w sferę turystyczną, jak i infrastrukturę, które są ze sobą ściśle powiązane. Już tylko tygodnie dzielą nas od otwarcia kolejnej inwestycji – Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, który jest pierwszym portem lotniczym w północno-wschodniej części Polski, to przede wszystkim szansa na zwiększenie atrakcyjności regionu pod względem inwestycyjnym oraz turystycznym.

 

Nowa inwestycja powstaje w miejscu dawnego lotniska wojskowego w Szymanach koło Szczytna. Już pod koniec lat 90-tych XX wieku i w pierwszej dekadzie XXI wieku w sezonie letnim lądowały tutaj samoloty pasażerskie m.in. z Niemiec. Następnie ruch na lotnisku był wstrzymany.  Pierwsza łopata pod rozbudowę nowej infrastruktury została wbita w sierpniu 2014 roku, natomiast w połowie sierpnia 2015 roku do Urzędu Lotnictwa Cywilnego złożono wniosek o certyfikację lotniska. Ocenie będą podlegały m.in. wyposażenie oraz cała infrastruktura portu. Certyfikacja powinna potrwać do grudnia 2015 roku i jeżeli przejdzie pomyślnie będzie oznaczała zgodę na prowadzenie działalności portu lotniczego. Pierwsze loty zaplanowano na początku 2016 roku.

 

- Chcemy, żeby port lotniczy zafunkcjonował w zbiorowej świadomości mieszkańców Warmii i Mazur i tych, którzy na co dzień decydują o naszej przyszłości – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. – Spotkaliśmy się z pozytywnym odzewem. Jest rzeczą oczywistą, że mieliśmy wybór: albo mamy lotnisko, albo nie, wykorzystujemy środki unijne albo ich nie wykorzystujemy. Zdecydowanie w rejonie Polski północno-wschodniej jest to jedyny punkt, gdzie nie ma lotniska. Z pewności będzie to sprzyjało rozwojowi gospodarczemu, a nie hamowało postęp. Stąd myślę, że przedsiębiorcy pozytywnie patrzą na to, że lotnisko regionalne jest już faktem na Warmii i Mazurach.

 

Jak wskazuje sama nazwa będzie można stąd dotrzeć zarówno do stolicy regionu – Olsztyna, jak i Mazur, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów. A multimodalność komunikacyjna portu pozwoli pasażerom na dojazd do terminala różnymi środkami transportu. Szynobusem, którym dojazd na lotnisko z Olsztyna, ma potrwać około 45 min oraz drogą krajową nr 57 w kierunku Warszawy. Z lotniska z pewnością skorzystają też mieszkańcy Podlasia czy północnej część Mazowsza.

 

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury będzie lotniskiem kategorii 4D, otwartym w godzinach od 6 do 22. Przewiduje się obsługę rejsów regularnych, czarterów i General Aviation. Terminal pasażerski będzie posiadał pełną separację funkcjonalną podróżnych przylatujących i odlatujących. Przewidziano podział odpraw w przylotach i odlotach na dwa kierunki: obsługa pasażerów w ramach umowy Schengen i obsługa pasażerów poza warunkami umowy z Schengen. Przepustowość terminala ma wynosić około 830 pasażerów, w dobie szczytowej do 1250 pasażerów a w godzinie szczytowej do 500 pasażerów. Będzie zapewniał pełną infrastrukturę parkingową na blisko 150 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, wydzielenie stanowisk postoju autobusów linii regularnych oraz stanowisk postoju taksówek oraz przystanek kolejowy z dojściem pieszym do terminala. Prognoza ruchu lotniczego wskazuje na jego systematyczny wzrost na poziomie około 100 tys. pasażerów w pierwszym roku funkcjonowania. W kolejnych latach liczba pasażerów będzie sukcesywnie wzrastać i w 2020 roku wyniesie ok. 300 tys. pasażerów, natomiast po 2035 roku może przekroczyć 1 mln pasażerów.

 

Obecnie trwają zaawansowane rozmowy z liniami lotniczymi i w pierwszej kolejności przewiduje się uruchomienie połączeń regularnych do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Skandynawii czy czarterowych do krajów basenu Morza Śródziemnego. Przewidywane są także kierunki połączeń krajowych m.in. z Warszawą. Z przeprowadzonych badań i ankiet wynika, że właśnie te kierunki cieszą największym zainteresowaniem, zarówno wśród mieszkańców Warmii i Mazur, jak i osób, które wyemigrowały z kraju. Pod uwagę brano nie tylko prężnie rozwijającą się gałąź turystyki, ale jednocześnie rozwój gospodarczy regionu. Głównymi kierunkami geograficznymi aktywności międzynarodowej samorządu województwa w tym zakresie są bowiem m.in. Niemcy oraz Skandynawia. W ostatnich miesiącach w ramach projektu „Warmia Mazury Pro-invest 2015” prowadzone były działania podmiotu zewnętrznego GAWIM(Gospodarczy Ambasador Warmii i Mazur). Jego głównym celem było zwiększenie świadomości wśród fińskich i szwedzkich firm, stowarzyszeń, instytucji publicznych, ośrodków akademickich i naukowych o potencjale gospodarczym Warmii i Mazur i możliwościach nawiązania współpracy. Na rynku skandynawskim zostały zaprezentowane wyróżniające się branże regionu związane z przemysłem rolno-spożywczym, przemysłem drzewno-meblarskim, produkcją jachtów, energetyką odnawialną czy turystyką.

 

Zadbano również o przyszłych pracowników lotniska, bowiem w Szkole Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie kształcą się obecnie technicy eksploatacji portów i terminali lotniczych, morskich, kolejowych, transportowych, choć z początkiem września naukę rozpoczął kolejny rocznik. Tym razem będą to technicy lotniskowych służb operacyjnych. Po zakończeniu nauki osoby będą odpowiedzialne za pozyskiwanie oraz przekazywanie informacji dotyczących ciągłości operacyjnej, monitorowanie stanu infrastruktury portu lotniczego czy zapewnienie bezpieczeństwa operacji lotniczych. Część absolwentów z pewnością może liczyć na zatrudnienie w Szymanach, gdzie obecnie pracuje blisko 40 osób. Docelowo będzie tam jednak zatrudnionych około 120 osób. Nie można zapominać także o mających już swoich właścicieli powierzchniach handlowych, gdzie znajdzie pracę kolejnych 30 osób.

 

Modernizacja oraz rozbudowa lotniska realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz z budżetu państwa. Całkowita kwota projektu to 204 mln zł, z czego dotacja unijna wynosi ponad 121 mln zł.

 

Więcej informacji o inwestycji na stronie internetowej http://mazuryairport.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339